Loading

دستاوردهای یونان باستان

تاریخ تاثیر بسیاری بر دنیای امروز داشته و ما تمدن امروز را مدیون گذشتگان هستیم. ابداعات و نو آوری های آنان، تجربیات، جنگ ها، پیروزی ها و شکست ها، نظریات، نوشته ها و هر چه در سرزمین های متمدن گذشته به وقوع پیوسته جهان امروز را شکل داده است. نمی شود از تاثیر گذشتگان حرف زد و به یونان باستان سفر نکرد. در این مطلب را همراهی کنید تا برخی از جالب ترین دستاوردهای یونان باستان را به شما معرفی کنیم. در ضمن لازم است بگوییم که منظور از تمدن یونان باستان قرن هشتم تا ششم پیش از میلاد مسیح است.

دمکراسی

مفهوم دموکراسی (demokratia، به معنی مردم [demos] در دست دارندگان قدرت [kratos]) در یونان باستان و حدود قرن ۵ قبل از میلاد در شهر آتن معرفی شد. حکومت نیمه دمکراتیک اسپارت در پلوپونز تاثیر زیادی بر دمکراسی در جهان گذاشت. ۶٬۰۰۰ نفر از شهروندان مرد بالغ عضور مجلس شورا بودند و مستقیما درباره مسائل مربوط به دولت و شهرشان رای گیری می کردند. در نتیجه می توان گفت که دمکراسی از اصلی ترین دستاوردهای یونان باستان است.

محاکمه توسط هیئت منصفه

ایده هیئت های منصفه که برای رسیدگی و تصمیم گیری در مورد پرونده ها ایجاد شد از دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن و متمدن امروز که آن هم از شهر جنجالی آتن برخواسته است. در حالی که شواهد نشان می دهند که اعضای هیئت منصفه اغلب ثروتمندترین آتنیان دارای بیش از ۳۰ سال سن بودند. در این سیستم به پیش گیری از دریافت رشوه هم فکر کرده بودند و اغلب تعداد زیادی از اعضای هیئت منصفه، گاهی اوقات تا ۵۰۰ نفر برای اخذ تصمیم نظر می دادند.

2 thoughts on “دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

  1. امیر عبادی

    تست دیدگاه وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *